Ból stawów – jakie są przyczyny i objawy?

Bóle stawów mogą mieć wiele przyczyn. Generalnie, bez konsultacji medycznej ciężko jest określić ich przyczyny. Do lekarza należy udać się zawsze wtedy, gdy tylko się nasilą albo występuje bardzo często. Po sprawdzeniu stanu zdrowia pacjenta, lekarz może zalecić odpowiedni sposób leczenia.

Jakie są objawy i przyczyny bólu stawów?

photo3

               Zapalenia i bóle stawów pochodzą ze stanów zapalnych albo infekcji. Rozróżniamy ostre i przewlekłe formy schorzenia. Ostre zapalenie stawów jest zwykle spowodowane infekcją, często bakteryjną, powodując gwałtowny stan zapalny, gorączkę oraz zawsze wymaga leczenia. Przewlekłe zapalenie stawów rozwija się przez bardzo długie okresy.

               Choroba zwyrodnieniowa stawów i kości jest spowodowana brakiem równowagi w mechanizmach odnowy chrząstki, a zwłaszcza u osób starszych, z nadwagą, sportowców, którzy intensywnie eksploatują stawy, a także u kobiet w trakcie i po menopauzie. Duże stawy, takie jak kolana i biodra są najczęściej dotknięte.

               Ból może również występować jako element zapalenia tkanki wokół stawów (zapalenie ścięgna) albo jako część składowa innych chorób, np. grypa albo dna moczanowa.

Jakie są powikłania bólów stawowych?

               Powikłania związane z uszkodzeniem stawów rąk i nóg zależą głównie od ich pochodzenia. Mogą one prowadzić do deformacji stawów, bólu podczas ruchu albo do ograniczenia naszej mobilności.

Jak zapobiegać bólowi stawów?

               Redukcja nadwagi jest niejednokrotnie zalecana w celu złagodzenia chorób stawów oraz aby zapobiegać chorobie zwyrodnieniowej stawów. Jeśli bóle są nawracające należy ograniczyć spożycie mięsa i kiełbasy, unikać alkoholu oraz pić duże ilości wody.

               U sportowców, aby zapobiegać schorzeniom stawów, zaleca się prowadzenie odpowiedniej rozgrzewki, właściwego nawodnienia i umiaru w intensywności i częstości treningów.

Jak reagować w przypadku schorzeń stawów?

               Niezależnie od przyczyny bólu stawów, każdy uraz stawu wymaga konsultacji z lekarzem. Zanim jednak udasz się na wizytę, zastosuj okłady z lodu, aby ukoić ból w ostrym zapaleniu stawów rąk i nóg. Stosowanie analgetyków także może zapewnić ulgę.

               W chorobie zwyrodnieniowej stawów: należy poświęcić trochę czasu na rozruszanie stawów, zwłaszcza w godzinach porannych, spróbować zrzucić zbędne kilogramy, nosić buty, które dobrze amortyzują wstrząsy, chodzić z laską w celu złagodzenia bólu i odciążenia stawu, siadać na krzesłach z oparciem. Sklepy ortopedyczne wielokrotnie oferują praktyczne porady, aby ułatwić życie codzienne z chorobą. Niektóre apteki także oferują specjalistyczny sprzęt.

Kiedy należy udać się do lekarza?

               Z lekarzem należy skonsultować się w ciągu jednego dnia od pojawienia się bólu jeśli towarzyszą mu gorączka, dreszcze, nadmierne zmęczenie, zaczerwienienie skóry albo ból mięśni. Z lekarzem możesz skontaktować się w najbliższych dniach, jeżeli: bólowi stawów towarzyszy zaczerwienienie, wzrosty temperatury albo obrzęk; jeśli ból kości i  stawów zmniejsza ruchliwość albo powoduje długotrwałą poranną sztywność; jeśli ból występuje po wypadku albo w wyniku urazu; jeśli ból występuje często; jeżeli pomimo podjętego leczenia nie odczuwamy braku poprawy.

Co poradzi Ci lekarz przy bólu stawów?

               W przypadku urazu stawu może on go unieruchomić aż do jego pełnej rekonwalescencji. Rehabilitacje także mogą być rozpatrywane, jednak niejednokrotnie bywa ona konieczna jeżeli wcześniej przeprowadzona została operacja.

Jak złagodzić drobne bóle stawów i kości?

               Leczenie bólu stawów i mięśni opiera się głównie na lekach przeciwbólowych. Jeśli ból kości mimo to utrzymuje się, należy niezwłocznie udać się do lekarza na konsultację, aby określić jego przyczynę. Jeśli te bóle są objawem choroby zwyrodnieniowej stawów, to będą wymagane szczególne kroki.

Co robić w przypadku bólu stawów i mięśni po przebudzeniu?

               Niektórzy ludzie cierpią na bóle stawów zaraz po przebudzeniu, które znikają tak samo szybko, jak szybko się pojawiają. Lekarz może przepisać leki przeciwbólowe. Jednakże w nocy nie działają w związku z czym pacjent może budzić się w nocy z bólem. Aby zapobiec bólowi rano, istnieje kilka prostych domowych sposobów.

Ćwiczenie

Wykonuj bezpośrednio po przebudzeniu.

Wyciągnij ramiona nad głową, wyprostuj nogi i stopy. Usiądź na krawędzi łóżka. Wyciągaj ręce nad głowę i prostuj nogi kilka razy. Każda grupa mięśni powinna być rozciągana przez 12 do 15 sekund, cztery do sześciu razy, raz lewa raz prawa strona.  photo4

Wybierz odpowiednią poduszkę. Zmień materac. Pościel powinna być zmieniana często. Materace, które są pakowane pojedynczo zapewniają lepsze dopasowanie. Materac należy co jakiś czas wymieniać.

Previous

Next

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *